Husqvarna 2016, Massby Sipoo - 21.8.2016

23.08.2016 kl. 08:38
Tulokset / Resultat

Banläggaren / Ratamestarit:
Timo Lintula, huvudbanläggare och vuxnas banor / pääratamestari ja aikuisten radat
Kirsi Lintula, barnens banor / lasten radat 

Husqvarna osallistujat / deltagare: 716
Kuntosuunnistajia / Motionsorienterare: 69

Reittihärveli Rutthärvel
Lopputulokset (html) Resultat
Väliajat (html) Mellantider

Kuntosuunnistus_tulokset Motionsorientering, resultat
Kuntosuunnistus_rastiväliajat Motionsorientering, mellantider

H21A 6,2 km (70)
1) Jörgen Wickholm Trian 35.34, 2) Antti-Pekka Leskinen Lynx 36.11, 3) Aleksi Anttolainen LS-37 36.58, 4) Einari Heinaro HS 37.01, 5) Sami Hämäläinen MSParma 37.19, 6) Aapo Leskinen Lynx 37.20, 7) Juuso Metsälä KR 37.31, 8) Aleksi Sorsa EsSu 37.46, 9) Santeri Silvennoinen KR 37.57, 10) Simo Martomaa KR 38.01, 11) Mikael Fabritius Trian 38.02, 12) Tuomas Mattila VeVe 38.11, 13) Severi Kymäläinen TP 38.12, 13) Topi Penttinen Trian 38.12, 15) Andreas Hall HiKi 38.55, 16) Nikita Stepanov RUS 39.04, 17) Jukka Tani KS 39.23, 18) Janne Weckman VeVe 40.09, 19) Aleksi Leskinen Lynx 40.14, 20) Timo Mähönen HS 40.15, 21) Daniel Stenlund PR 40.16, 22) Janne Mänkärlä Lynx 41.01, 23) Jere Sipponen PR 41.17, 24) Miika Laine KS 41.31, 25) Victor Mansner Trian 41.54, 26) Asgeir Mjösund MSParma NOR 42.20, 27) Lauri Sorsa HiKi 42.22, 28) Tapio Haarlaa HS 42.26, 29) Perttu Sorsa HiKi 42.43, 30) Markku Laaksonen Rasti88 43.09, 31) Mikko Heinonen KR 43.38, 32) Lauri Kleemola Lynx 43.39, 33) Markku Elo AngA 44.27, 34) Aapo Summanen HS 44.55, 35) Tomi Kapiainen RaKaS 45.26, 36) Lasse Torpo RaLu 45.27, 37) Aaro Nurmiainen LappRi 45.50, 38) Kalle Rantala HS 46.18, 39) Joonas Savola VePo 46.22, 40) Pauli Leinonen S-JKL 46.27, 41) Ville Luoma HiKi 47.01, 42) Ville Sabel Hiisi 47.29, 43) Simo Hasu Trian 47.38, 44) Topi Hasu Trian 48.43, 45) Vesa Lahtinen HiKi 48.46, 46) Aki Ylitalo HauSi 49.25, 47) Matias Sankari LS-37 49.36, 48) Teemu Ritasalo EsAk 49.55, 49) Tommi Hakuli SKUusi 50.00, 50) Anssi Vesanto EsSu 50.11, 51) Juha Matilainen LS-37 51.12, 52) Joona Viholainen AnttU 51.43, 53) Veli-Pekka Kuutti PertPe 53.35, 54) Juha Lehtonen TVV 54.08, 55) Jyri Rantala Koovee 54.20, 56) Ilia Kudriavtcev RUS 54.29, 57) Teemu Kemppainen SKUusi 55.23, 58) Markus Turunen RR 57.01, 59) Ville Kokkila EsSu 58.15, 60) Aleksi Mattila Lynx 1.00.35, 61) Juuso Tupitsa HS 1.00.48, 62) Henri Valkonen IHR 1.00.54, 63) Jani Söyring KS 1.01.47, 64) Kalle Kokkila EsSu 1.02.31, 65) Aleksi Pietikäinen SKUusi 1.03.01, 66) Artur Kulagin HS 1.03.30, 67) Jyrki Muukkonen SKUusi 1.05.28, 68) Antti Sainio SKUusi 1.07.49, 69) Nike Ahokainen Pihkan 1.12.56, 70) Leo Tolvanen Pihkan 1.17.00.

H40 4,8 km (24)
1) Marko Närvä Lynx 35.07, 2) Joni Kemppi EsSu 35.38, 3) Tapio Perä RR 36.59, 4) Jaani Lantela VeVe 37.38, 5) Akseli Ahtiainen KR 37.52, 6) Tomi Lehmusvuori LS-37 38.30, 7) Sampo Sillanpää HyRa 39.35, 8) Harri Hytönen RaVa 40.02, 9) Jani Hämäläinen LS-37 41.08, 10) Kari Salonen HS 41.35, 11) Tuomas Tala HS 41.43, 12) Sami Isoherranen Lynx 42.12, 13) Jaakko Länsiluoto HS 43.51, 14) Tommy Rantala KaRa 45.24, 15) Jarno Saarela KyS 48.42, 16) Joni Freeman LeSi 49.05, 17) Matti Horppu PertPe 49.14, 18) Mikko Laine HS 53.22, 19) Pietari Hyvärinen EsSu 1.04.31, 20) Jarmo Aho Kerkesix 1.06.16, 21) Joni Virtanen EsSu 1.07.07, 22) Pasi Saastamoinen AngA 1.07.53, 23) Esko Reeni RiSu 1.10.47, 24) Miika Tamminen KS 1.15.00.

D21A 4,8 km (34)
1) Maija Sianoja MSParma 34.56, 2) Karoliina Sundberg Lynx 35.26, 3) Sofia Haajanen Pohjant 36.16, 4) Aino Mänkärlä Lynx 37.00, 5) Sanni Kivelä AngA 37.40, 6) Silja Kauppinen KR 38.47, 7) Sari Nurmela VeVe 38.56, 8) Pihla Otsamo HS 39.07, 9) Paula Iso-Markku KR 39.21, 10) Annabella Tolonen RR 39.24, 11) Anne-Mari Leskinen Lynx 41.11, 12) Milla Mattila HS 41.27, 13) Sanna Kauppila AngA 42.47, 14) Tiina Haarlaa HS 45.15, 15) Miia Karetjoki LS-37 46.22, 16) Essi Kangasaho HiKi 46.53, 17) Enni Jalava TuS 46.56, 18) Sara Karvonen Lynx 47.19, 19) Elisa Viholainen S-JKL 48.15, 20) Aino Väyrynen KyS 48.58, 21) Riina Rintamäki Pihkan 49.33, 22) Piia Latva-Kiskola RasKu 49.56, 23) Tiina Väre SomEsa 50.50, 24) Emilia Rantanen MSParma 51.15, 25) Jenni Sabel Hiisi 51.55, 26) Elina Grahn OK77 53.57, 27) Henna Salminen OK77 55.51, 28) Essi Rautasalo KR 56.56, 29) Hanna Ruhanen HS 57.00, 30) Laura Leppälä HS 57.55, 31) Ramona Åkermarck-Mähönen HS 58.07, 32) Julianna Molnar RaVa 58.16, 33) Kirsi Sipilä HU-46 1.01.07, 34) Henna Skog Koovee 1.11.41.

H35 5,2 km (10)
1) Timo Ahvenainen LS-37 36.20, 2) Janne Salomäki HyRa 38.57, 3) Ilkka Leppävuori TP 41.39, 4) Janne Nurminen HS 42.25, 5) Mikhail Malyshev RUS 44.35, 6) Kaj Raute SuSi 46.36, 7) Tuomo Sevon SalRe 52.36, 8) Jussi Lassila PiTa 53.54, 9) Tuomas Johansson HS 55.55, 10) Antti Kemppainen EsSu 1.10.47.

H45 4,4 km (23)
1) Timo Karppinen Pohjant 29.12, 2) Timo Parttimaa AngA 30.59, 3) Samuli Kyyrönen RR 33.25, 4) Antero Pulli RR 33.40, 5) Mika Laitamäki HlT 33.59, 6) Tom Asklöf Lynx 34.25, 7) Mika Kerkola SuSi 35.10, 8) Jarkko Ryyppö RaVa 36.54, 9) Mika Loukkalahti RR 38.05, 10) Kimmo Gynther IHR 38.56, 11) Henrik Palmen EsSu 39.13, 12) Mika Näpänkangas S-JKL 39.20, 13) Kimmo Liljeström HS 39.35, 14) Alexei Pavilainen HlS 39.58, 15) Panu Haaramo EsSu 40.22, 16) Kimmo Kopra Trian 40.34, 17) Rauno Autio KaRa 40.50, 18) Rasmus Mårtenson OK77 41.11, 19) Pekka Sorjonen RasPi 41.30, 20) Paavo Ritvanen Pihkan 49.32, 21) Sakari Taskila LeSi 53.11, 22) Visa Sippu InkTe 56.48, 23) Markku Reiman JäPa 1.15.01.

H50 3,9 km (36)
1) Ilkka Peltola IHR 28.27, 2) Pekka Inkeri ORa 30.21, 3) Teijo Oksanen HS 30.27, 4) Tomas Ray OK77 31.54, 5) Pasi Ylä-Oijala KeU 32.43, 6) Mika Kulmala RR 33.08, 7) Pekka Nikulainen HS 33.13, 8) Thomas Nyholm Trian 33.23, 9) Jouni Vidqvist TuMe 33.42, 10) Pasi Valkonen IHR 34.43, 11) Pasi Heiskanen HS 35.48, 12) Sakari Pesola RasKe 36.59, 13) Risto Niinimäki Pihkan 38.10, 14) Mikko Kuusinen Lynx 38.26, 15) Harry Perälä KeU 38.35, 16) Jussi Heikkinen EsSu 40.11, 17) Urpo Väänänen KR 40.18, 18) Petri Savilahti Lynx 42.06, 19) Jukka Kyhäräinen HS 42.16, 20) Kimmo Laine KyS 42.49, 21) Stefan Villanen KSF 43.02, 22) Erik Lönnfeldt OK77 43.34, 23) Juha Väisänen MU 44.11, 24) Pekka Hakulinen EsSu 44.13, 25) Pekka Pekkala KeU 44.26, 26) Jukka Sakki KS 44.53, 27) Tuomas Ojanen HS 44.59, 28) Juha-Antti Sorsa LS-37 45.20, 29) Harri Karjalainen EsSu 46.58, 30) Hannu Kaskilahti ViiSu 48.36, 31) Markku Ijas Raus 48.38, 32) Matti Kaasalainen HS 49.20, 33) Keijo Hämäläinen Pihkan 50.10, 34) Kari Jalava VaRa 54.41, 35) Pasi Hyyryläinen EsAk 58.03, 36) Juha Kuuluvainen EsSu 1.11.40.

H55 3,7 km (24)
1) Pekka Fincke VeVe 27.48, 2) Tapio Markki EsSu 28.06, 3) Kari-Veli Niemi LappRi 28.07, 4) Pekka Vuorinen Trian 28.44, 5) Jarmo Heikkinen HS 29.18, 6) Heikki Vestola RaVa 30.04, 7) Markku Hämäläinen RaVa 30.50, 8) Hannu Laiho RaVa 32.24, 9) Geza Molnar RaVa 32.32, 10) Pertti Syrjälä KeU 33.07, 11) Reijo Kuoppala NaTe 33.31, 12) Reima Liikkanen RaVa 33.59, 13) Jyrki Ahvonen HS 34.01, 14) Ari Paganus AngA 34.09, 15) Raino Lampinen HS 34.24, 16) Pekka Pajuoja Lynx 34.25, 17) Roy Parnetti KeU 34.58, 18) Ari Enroth RR 36.18, 19) Jari Järvinen HlT 37.56, 20) Markku Laine MU 38.04, 21) Ismo Tuononen KS 49.04, 22) Ilkka Ojapalo RR 50.34, 23) Kenneth Reinikka HyRa 1.10.15, 24) Jari Paukkola RiSu 1.10.17.

H60 3,4 km (26)
1) Teuvo Töyrylä VeVe 26.47, 2) Esa Lehto HS 27.23, 3) Markku Helle SaPu 28.00, 4) Jari Pellinen AngA 28.16, 5) Jouko Malinen HS 29.20, 6) Arto Kiiskinen TP 29.40, 7) Jarmo Lehto VeVe 30.36, 8) Seppo Keltamäki JoKu 34.04, 9) Hannu Salomäki HyRa 35.41, 10) Henry Nyberg Trian 36.56, 11) Jorma Yli-Kaatiala KuortKu 38.13, 12) Hannu Ahlqvist Raus 39.14, 13) Markku Leinonen KuoSu 40.08, 14) Heikki Niskanen TVV 40.17, 15) Keijo Talja OK77 41.17, 16) Martti Leppälä HlS 41.49, 17) Jan-Eric Nyström AOK 44.22, 18) Jarmo Vainio HlS 45.11, 19) Jukka Toikkanen PorvU 45.46, 20) Jouko Koskialho RaLu 45.51, 21) Ville Laukka Raus 46.31, 22) Pekka Ilmakunnas Pihkan 47.25, 23) Heikki Kujanpää AlajA 49.11, 24) Harri Viitasalo RiSu 49.59, 25) Hannu Nieminen NaTe 50.33, 26) Tapio Kukkasjärvi RR 1.07.42.

H65 3,0 km (43)
1) Pekka Kanste Raseborg 24.58, 2) Heikki Saarinen MU 25.28, 3) Jouni Savelainen HS 26.18, 4) Veijo Kurvinen HiKi 27.15, 5) Åge Liljeström HS 28.02, 6) Erkki Turunen SuSe 29.45, 7) Juhani Nippala Jyry 29.48, 8) Mauri Tolvanen LeSi 29.55, 9) Ossi Tani KS 30.30, 10) Bror-Erik Cederlöf OK77 31.17, 11) Seppo Väätäinen EsSu 31.35, 12) Simo Helkkula PiTa 32.18, 13) Heikki Lassila PiTa 32.48, 14) Lauri Karhumäki Pihkan 32.49, 15) Eero Hyvönen PorvU 33.49, 16) Keijo Viljanen LoJa 34.29, 17) Hannu Mattila EsAk 34.43, 18) Seppo Korhonen OH 35.05, 19) Tuomo Romula Mesik 35.38, 20) Risto Uljas Jyry 36.05, 21) Veikko Saaristo RaHa 37.04, 22) Jorma Järvinen KeU 37.12, 23) Juhani Laine KaRa 37.55, 23) Pertti Immanen OrPo 37.55, 25) Matti Kivimäki HS 38.15, 26) Paavo Holappa TVV 39.56, 27) Risto Jarva OrPo 40.57, 28) Vesa Turku HS 41.10, 29) Rauno Riikonen PertPe 41.33, 30) Harri Tolvanen Pihkan 41.49, 31) Martti Parviainen XYZ 43.12, 32) Reino Hotti HS 44.53, 32) Pentti Nykänen Jyry 44.53, 34) Kalervo Pammo VaHa 45.06, 35) Jouni Saukonoja PorvU 45.09, 36) Timo Huhtala HS 46.11, 37) Jarmo Paikkala Jyry 48.20, 38) Seppo Aarnio RaPi 48.27, 39) Olavi Vuorio JäPa 51.39, 40) Jouko Reponen Raus 51.43, 41) Ilkka Niemi EsSu 52.41, 42) Tapio Lahtonen TP 56.08, 43) Jussi Rajamäki HS 1.00.14.

H70 2,7 km (28)
1) Pertti Valtee HS 25.12, 2) Paavo Inkinen Jyry 25.26, 3) Heimo Hongisto LoJa 26.08, 4) Risto Wessman HiKi 26.37, 5) Eero Leppäkorpi LeSi 28.27, 6) Börje Sten AOK 30.28, 7) Matti Laitinen Mesik 31.23, 8) Pentti Reinikainen Jyry 31.29, 9) Erkki Kivistö Pihkan 33.26, 10) Pertti S. Hartikainen RiSu 33.52, 11) Timo Peltola MSParma 35.15, 11) Pekka Elomaa EsSu 35.15, 13) Keijo Koivula HyRa 35.39, 14) Unto Kanerva Jyry 35.42, 15) Risto Sirola KeU 37.13, 16) Kari Mattila EE 38.06, 17) Erkki Latvasto HS 38.15, 18) Seppo Tammela TikSu 39.21, 19) Juhani Kytöjoki Jyry 40.06, 20) Toivo Punkero LS-37 42.10, 21) Pentti Niemi HauSi 42.36, 22) Hans Ekholm AOK 42.55, 23) Severi Halkosaari NiS 45.37, 24) Ole Mjösund NOR 47.23, 25) Jukka Niinimäki HyRa 50.44, 26) Seppo Isoherranen HS 52.29, 27) Mikko Palomäki HyRa 57.26, 28) Matti J Koski NOK 1.28.21.

H75 2,3 km (25)
1) Kalle Tolonen Mesik 23.21, 2) Pentti Tiira Lynx 24.17, 3) Kari Kuokkanen Pihkan 25.45, 4) Jouko Karjalainen HS 26.00, 5) Ralf Rönn AOK 26.13, 6) Pauli Kleemola PertPe 28.02, 7) Pentti Kämäräinen HiKi 29.51, 8) Karl-Erik Åberg EsSu 29.58, 9) Tarmo Salmi JoKu 30.58, 10) Eero Salo InkTe 34.11, 11) Reijo Seitajoki Jyry 35.09, 12) Seppo Saario MSParma 36.42, 13) Matti Lainema MSParma 37.15, 14) Aimo Kvick IHR 38.14, 15) Matti Haaramo EsSu 39.47, 16) Veijo Karila Pihkan 39.55, 17) Reino Österberg LeSi 41.29, 18) Kalevi Kuusisto HlT 41.38, 19) Nils Jansson Raseborg 43.14, 20) Lennart Koskinen EsSu 43.15, 21) Jorma Kuutti PertPe 43.33, 22) Eero Ollikainen HS 48.03, 23) Simo Hovinen KeU 53.01, 24) Osmo Perkinen Pihkan 55.53, 25) Osmo Lindeman HS 58.58.

H80 1,8 km (7)
1) Toivo Ryyppö RaKaS 20.17, 2) Pertti Laurila EsSu 22.20, 3) Reino Pajuoja EsSu 24.45, 4) Heikki Lario RaVa 24.59, 5) Eino Jokinen HyRa 26.13, 6) Pekka Pohjanpelto LS-37 26.39, 7) Keijo Ruokonen HS 42.27.

H85 1,8 km (1)
1) Toivo Vanhala Pihkan 39.17.

H20 4,4 km (5)
1) Emil Lönnström Trian 32.07, 2) Nico Kerkola SuSi 32.55, 3) Jesper Lindahl Trian 47.54, 4) Joona Leipijärvi HlS 48.17, 5) Dániel Molnár RaVa 1.14.06.

H18 4,1 km (14)
1) Topias Niemi HS 29.40, 2) Matias Salonen HS 31.03, 3) Alvar Palmen EsSu 34.05, 4) Janne Niskanen VeVe 34.06, 5) Sergei Tiulenev RUS 36.02, 6) Daniil Kashin RUS 36.53, 7) Pavel Yufanov-Mishin RUS 37.57, 8) Oskari Niemi LappRi 39.03, 9) Eemil Sakki KS 40.20, 10) Kirill Gurlev RUS 41.58, 11) Juho Määttä OH 44.04, 12) Niilo Melkas Trian 48.34, 13) Igor Egorov RUS 1.01.18, 14) Konstantin Kurilov RUS 1.16.09, Fredrik Hurmerinta Trian keskeytti.

H16 3,4 km (10)
1) Leevi Väisänen HS 28.22, 2) Marcus Kopra Trian 28.28, 3) Nikolay Kudryavtsev RUS 30.45, 4) Dmitriy Tsezhev RUS 30.53, 5) Niko Vaenerberg MU 31.33, 6) Teemu Kerkola SuSi 40.50, 7) Eetu Liukkonen Trian 41.31, 8) Andrew Varlahin RUS 43.29, 9) Leevi Liukkonen Trian 45.58, 10) Roman Sivachuk RUS 57.04.

H15 2,3 km (1)
1) Fedor Predko RUS 33.23.

H14 2,1 km (14)
1) Antti Sorsa EsSu 17.48, 2) Paulus Hanhijärvi EsAk 17.56, 3) Severi Oikkonen OH 17.58, 4) Anton Hamppu HS 18.30, 5) Topias Kemppi EsSu 19.44, 6) Karl Emil Lemström Raseborg 21.20, 7) Dmitry Stepanov RUS 24.16, 8) Markus Sojakka HS 24.52, 9) William Lindholm OK77 25.09, 10) Lenni Väisänen HS 27.08, 11) Andrey Borevich RUS 32.54, 12) Erik Schroderus Trian 36.49, 13) Juuso Riiheläinen OK77 52.02, 14) Andrew Lazutin RUS 54.40.

H13 1,6 km (10)
1) Tuomas Ruuskanen MU 13.50, 2) Jussi Rantala OH 16.10, 3) Erkki Ikäläinen OH 19.07, 4) Aapo Kytömäki SKUusi 20.21, 5) Kirill Bunin RUS 28.12, 6) Antti Laatu HS 28.20, 7) Simon Nordgren Trian 28.52, 8) Konstantin Egorov RUS 33.14, 9) Nikita Belov RUS 34.45, 10) Nikita Lupinov RUS 56.46, Otto Lintula Trian hylätty.

H12 1,6 km (23)
1) Ivan Timofeev RUS 17.38, 2) Benjamin Korento OK77 17.45, 3) Joonas Meuronen HS 19.24, 4) Juho Länsiluoto HS 20.16, 5) Viktor Asklöf Lynx 21.03, 6) Karri Kuusinen Lynx 21.44, 7) Artem Iusupov RUS 23.36, 8) Pyry Kivikoski RaHa 28.36, 9) Eetu Saastamoinen AngA 29.07, 10) Viljami Tuovinen OK77 29.43, 11) Veeti Nuottajärvi Trian 31.55, 12) Hannes Hiisilä EsSu 33.29, 13) Niclas Ekwik Lynx 34.30, 14) Petr Volkov RUS 35.04, 15) Tuomas Kuusinen Lynx 35.56, 16) Matias Lehtola Lynx 36.21, 17) Nikita Grishchuk RUS 36.24, 18) Luukas Hyvärinen EsSu 41.34, 19) Mikhail Saidakovskii RUS 43.20, 20) Elias Rintamäki SKUusi 43.28, 21) Mikhail Zimin RUS 56.11, 22) Christian Hindsberg Trian 59.23, 23) Tim Kettunen Trian 1.24.41, Elias Lönnström Trian keskeytti.

H12TR 1,7 km (6)
1) Max Määttä Trian 25.33, 2) Lauri Hämeenniemi HS 28.19, 3) Topi Mattila Trian 30.22, 4) Joni Hietala EsSu 30.58, 5) Oscar Rantala KaRa 43.47, 6) Alvar Sten Pihkan 47.55.

H10RR 2,5 km (32)
1) Florian Fritzen HiKi 11.25, 2) Anton Kemppi EsSu 11.35, 3) Oliver Hellstedt Lynx 12.58, 4) Ossi Saarela KyS 15.13, 5) Linus Mjösund Lynx 15.22, 6) Antti Isoherranen Lynx 16.49, 7) Nooa Rantala KaRa 16.57, 8) Atte Virtanen Trian 17.40, 9) Samiir Musse HS 17.52, 10) Väinö Länsiluoto HS 18.07, 11) Esko Kytömäki SKUusi 18.13, 12) Arthur Wickholm Trian 18.31, 13) Aarne Kemppainen EsSu 18.44, 14) Valter Sillman Trian 18.47, 15) Aleksi Viitanen Trian 19.11, 16) Mikael Saranen HS 20.06, 17) Elias Nuottajärvi Trian 20.18, 18) Aapo Lintula Trian 20.38, 19) Eeli Rönty EsSu 22.14, 20) Tor Nousiainen Trian 22.29, 21) Joar Bäckblom Trian 23.28, 22) Atte Kavonius HiKi 23.36, 23) Eemeli Leskinen Lynx 24.59, 24) Rasmus Mjösund MSParma 25.06, 25) Onni Ylirisku Trian 25.26, 26) Lenni Lehtola Lynx 25.40, 27) Mico Määttä Trian 28.14, 28) Noel Jarolf PorvU 28.31, 29) Kaarlo Strandström Trian 34.00, 30) Vilho Naatula HS 39.55, 31) Felix Siltaloppi Trian 44.39, 32) Peetu Rintamäki Pihkan 49.14.

D35 3,9 km (15)
1) Katja Kyckling Lynx 39.28, 2) Leena Lehtoranta VeVe 39.50, 3) Anne Hartonen RR 42.51, 4) Outi Nieminen RR 43.33, 5) Jenni Castrén Jyry 44.49, 6) Lotta Oinonen Pihkan 45.34, 7) Inga-Maria Vaara RaVi 46.33, 8) Marianne Eskola TP 51.04, 9) Julia Jacobsson SKUusi 53.10, 10) Hanna Sillanpää HyRa 54.36, 11) Anne Ali-Rekola TVV 55.23, 12) Elina Järnefelt OK77 1.03.47, 13) Lilyon Vaiksalu KaRa 1.08.05, 14) Tanja Jarolf PorvU 1.08.44, 15) Sinikka Rantanen KyS 1.10.01.

D40 3,7 km (13)
1) Outi Örn KärKV 31.12, 2) Johanna Asklöf Lynx 31.54, 3) Minna Ryyppö HS 34.05, 4) Taru Ikäheimonen Lynx 34.33, 5) Kirsi Koivuniemi LS-37 35.24, 6) Outi Marttila EsSu 36.24, 7) Anu Tahvanainen LS-37 38.18, 8) Piritta Wartiainen EsSu 40.12, 9) Anu Valkonen HS 41.22, 10) Kirsi Vesterinen HyRa 44.03, 11) Heidi Huusari InkTe 47.21, 12) Kajsa Sten Pihkan 50.04, 13) Ulla Salminen EsAk 1.34.32.

D45 3,6 km (15)
1) Terése Hagman Trian 34.58, 2) Mervi Heinaro EsSu 36.20, 3) Leena Hirvonen AR 37.57, 4) Tiina Kerkola SuSi 40.52, 5) Carola Ray OK77 41.26, 6) Hanna Lankinen HS 42.29, 7) Lyubov Sergeeva RUS 42.39, 8) Virpi Tilli Lynx 42.52, 9) Irene Turakainen HS 46.31, 10) Annamari Tiitola Lynx 47.01, 11) Mari Hovinen KeU 58.31, 12) Mia Hakuli KeU 1.02.57, 13) Hanna Franssila PorvU 1.08.57, 14) Mirka Oikkonen OH 1.09.17, 15) Sari Liikonen RaVa 1.31.13.

D50 3,0 km (13)
1) Eija Koskivaara MSParma 29.44, 2) Anja-Riitta Hokajärvi Pihkan 30.38, 3) Nina Ljungqvist-Sarparant Lynx 30.48, 4) Annika Westberg-Arrakoski OK77 32.48, 5) Satu Nyholm RaN 33.45, 6) Eija Rantala HS 35.58, 7) Eija Sipponen PR 36.00, 8) Leena-Riitta Tuumi-Niemi HS 37.07, 9) Sini Hulmi OK77 48.12, 10) Anja Mäkelä RiSu 49.10, 11) Tuija Järvinen HlT 49.19, 12) Hanna Paronen IHR 53.44, 13) Aino Norrbacka HyRa 1.04.36.

D55 2,7 km (17)
1) Elina Kukkasjärvi RR 28.04, 2) Merja Puromies EsSu 28.12, 3) Liisa Juga KeU 31.08, 4) Marja Töyrylä KyS 31.28, 5) Marita Kokkila EsSu 31.32, 6) Suvi-Päivikki Uusitalo IHR 32.40, 7) Helena Jumppanen Pihkan 34.08, 8) Arja Vestola NaTe 34.14, 9) Tiina Leskinen Lynx 34.33, 10) Kirsi Fincke VeVe 35.18, 11) Anne Käkelä RaVa 36.56, 12) Ritva Väisänen KyS 37.21, 13) Terttu Lahtinen IHR 38.10, 14) Outi Markki EsSu 40.53, 15) Seija Ojajärvi HS 42.27, 16) Seija Ilmakunnas Pihkan 43.29, 17) Sirkka Sarkki KeU 43.47.

D60 2,3 km (17)
1) Helena Kattelus KS 24.16, 2) Airi Kattelus KS 25.03, 3) Tuija Soanjärvi Lynx 25.14, 4) Anita Laaksonen TarpSu 27.34, 5) Raili Liimatainen HyRa 27.38, 6) Ulla Lehto KyS 28.43, 7) Päivi Kekki KS 29.56, 8) Marita Saari SuSe 34.31, 9) Margit Riikonen PertPe 38.31, 10) Elisabeth Koskialho RaLu 40.49, 11) Anneli Ojapalo RR 41.52, 12) Gunnevi Kiiskinen TP 42.36, 13) Tuula Kujanpää AlajA 45.12, 14) Pirkko Haatio HS 46.24, 15) Anneli Bergström EsSu 53.22, 16) Päivi-Kaarina Turunen SuSe 54.36, 17) Iiris Salonen KyS 58.20.

D65 2,3 km (12)
1) Irmeli Laine KaRa 27.55, 2) Marketta Savelainen HS 28.15, 3) Hellevi Laitinen EsAk 29.39, 4) Helena Kanste Raseborg 31.03, 5) Liisa Sundberg Lynx 31.47, 6) Marja Suomalainen LeSi 32.23, 7) Ulla Kurvinen HiKi 32.25, 8) Beatrice Malmsten Lynx 32.47, 9) Helena Kämäräinen LS-37 33.54, 10) Lea Patronen EsAk 41.27, 11) Maija Kivimäki HS 46.13, 12) Marja Kukkonen RaKaS 1.01.17.

D70 2,3 km (9)
1) Juulia Salmela RiSu 28.34, 2) Tuulikki Karvinen HS 30.23, 3) Tytti Torp HS 35.53, 4) Vuokko Rajamäki HS 37.19, 5) Eva Reeni RiSu 38.41, 6) Pirkko Latvasto HS 46.14, 7) Kirsti Kuutti PertPe 49.37, 8) Ulla Finnilä-Seitajoki Jyry 50.49, 9) Anja Tiira Lynx 58.48.

D75 1,8 km (2)
1) Eila Pekkarinen KeU 28.27, 2) Helvi Ollikainen HS 1.19.51.

D80 1,8 km (1)
1) Kaarina Holopainen KeU 42.22.

D20 3,6 km (2)
1) Karoliina Martikainen Trian 33.13, 2) Zlata Malysheva RUS 33.48.

D18 3,4 km (12)
1) Leenukka Hanhijärvi EsAk 27.25, 2) Sanni Norrbacka HyRa 28.20, 3) Antonia Holmgren Trian 31.51, 4) Anni Tanskanen IisVi 32.42, 5) Krista Tuominen LS-37 33.41, 6) Jenna Leipijärvi HlS 38.29, 7) Darya Panchenko RUS 41.51, 8) Jonna Juva AngA 42.15, 9) Olga Vasilyeva RUS 51.12, 10) Christa Borgman Trian 53.32, 11) Anna Chelnova RUS 1.01.56, 12) Henriikka Tilli Lynx 1.03.26.

D16 2,8 km (5)
1) Venla Turakainen HS 29.42, 2) Mariia Senina RUS 34.12, 3) Kira Kotvitskaia RUS 49.23, 4) Polina Zaytseva RUS 55.22, 5) Elizaveta Rastegaeva RUS 1.12.24.

D15 2,3 km (9)
1) Ekaterina Egorova RUS 27.48, 2) Sandra Isoniemi Trian 29.58, 3) Chira Gullqvist Trian 30.06, 4) Aino Rantala OH 30.51, 5) Sofia Nordgren Trian 33.58, 6) Elizaveta Botova RUS 35.39, 7) Jannica Lindahl Trian 37.18, 8) Hanna Malinen SKUusi 38.25, 9) Saana Portimojärvi OH 41.02.

D14 2,0 km (9)
1) Aino Asklöf Lynx 18.40, 2) Elena Brusova RUS 20.31, 3) Kerttu Peura EsSu 20.49, 4) Venla Salonen HS 20.50, 5) Nea Pääkkönen OH 24.13, 6) Elena Konstari JRV 27.48, 7) Lumimaaria Ojala OH 28.12, 8) Sanni Mäkinen Pihkan 32.11, 9) Ludmila Gorlanova RUS 50.54.

D13 1,6 km (14)
1) Emilia Tala HS 15.32, 2) Juulia Tala HS 15.44, 3) Suvi Heikkilä Lynx 16.28, 4) Minja Nietula HS 17.10, 5) Ansa-Lotta Ojanaho OH 17.22, 6) Iida Saraniemi OH 17.57, 7) Ada Kero OK77 18.28, 8) Salla Norrbacka HyRa 19.08, 9) Ekaterina Ulyanova RUS 19.30, 10) Emma-Leena Portimojärvi OH 22.51, 11) Ellen Sillman Trian 26.59, 12) Elli Salonen HS 27.49, 13) Anna Dikushnikova RUS 33.07, 14) Ella Saajoranta Trian 42.11.

D12 1,6 km (21)
1) Eeva-Liina Ojanaho OH 15.30, 2) Veera Turakainen HS 17.02, 3) Merianna Rantakokko HS 18.12, 4) Elina Hamppu HS 18.23, 5) Maijukka Hanhijärvi EsAk 19.03, 6) Nadja Rehberger HS 19.25, 7) Lotta Laitamäki HlT 20.35, 8) Melissa Lönnström Trian 20.53, 9) Silva Kemppi EsSu 20.59, 10) Salla Isoherranen Lynx 21.35, 11) Saga Wickholm Trian 21.44, 12) Doris Väisänen HS 22.02, 12) Ella Rantala HS 22.02, 14) Milla Tupitsa HS 22.11, 15) Tatiana Tiuleneva RUS 26.19, 16) Wilma Wickholm Trian 26.57, 17) Metsämaria Ojala OH 27.11, 18) Elli Schroderus Trian 28.57, 19) Aino Hasu Trian 29.22, 20) Ruusu Laine HS 47.03, 21) Ekaterina Vanushova RUS 1.22.55.

D12TR 1,7 km (6)
1) Eevi Strandström Trian 19.43, 2) Anniina Hyvönen MU 20.31, 3) Vilma Turva LS-37 23.00, 4) Olivia Krogell Trian 24.19, 5) Enna Lehmusvuori LS-37 25.22, 6) Lotta Laasonen Trian 27.07.

D10RR 2,5 km (17)
1) Saana Kajander Trian 14.29, 2) Matilda Lukkari SKUusi 17.13, 3) Krista Anttila SKUusi 23.07, 4) Esther Ståhl Trian 23.15, 5) Cecilia Nordgren Trian 23.30, 6) Anna Pavilainen Lynx 24.06, 7) Venla Weckman VeVe 24.21, 8) Aura Saajoranta Trian 25.10, 9) Polina Kurilova RUS 25.56, 10) Inga-Sofia Suihkonen Trian 26.11, 11) Venla Mattila Trian 28.21, 12) Anastasia Iusupova RUS 30.42, 13) Julia Ranta Trian 31.18, 14) Viivi Laasonen Trian 33.30, 15) Stella Isoniemi Trian 35.56, 16) Silje Krogell Trian 37.43, 17) Siru Virtanen Trian 40.45.

Mirva Krum
 
 
 
 
 
 
Folksam
Halti
Olenius
Trimtex
Helakauppa
Skogsreviret
PEFC
VJ Sport